PiriBot Nedir?

PiriBot, üzerindeki otopilot yazılımı sayesinde kendi kendine seyahat edebilen ve enerjisini güneşten (solar) alan insansız bir teknedir. İngilizcede bu tip tekneler “Unmanned Autonomous Boat” (İnsansız Otonom Tekne) diye geçer ve genelde robot konularına meraklı hobiciler, üniversite öğrencileri ve son yıllarda teknoloji ve savunma sanayii firmaları tarafından tasarlanır.

Bu tip tekneler de genelde çok zor görevleri başarmak için tasarlanırlar ve yapılırlar. Örneğin bunlardan en meşhuru Scout, 2013 yılında Atlantik Okyanusunu geçmek üzere Amerika’dan yola çıkmış, fakat yolun yarısına gelmeden teknik bir arıza nedeniyle görevini tamamlayamamıştır. (Detaylı bilgi için: http://gotransat.com/)

piribot-ilk-defa-denizde

PiriBot’un denizdeki ilk testinden bir kare…

Ayrıca her sene Microtransat.org tarafından yine Atlantik okyanusunu geçme üzerine yarışma düzenlenmekte ve bu yarışmalara PiriBot gibi insansız ve otonom tekneler katılmaktadır. Bu tip yarışmalarda da temel kural, tekne yola çıktıktan sonra uzaktan veya yakından müdahelenin yasak olmasıdır. Yani tekne uzaktan (örneğin uydu üzerinden) takip edilebilir, fakat hareketlerine veya rotasına sonradan müdahele edilemez. Bu nedenle bu tip teknelerin yazılımları ve donanımları çok iyi tasarlanmalı, doğal koşullara karşı da çok dayanıklı olmalıdır.

PiriBot

PiriBot da yurt dışındaki örneklerine benzer mantıkla fakat Türkiye’de tasarlanmış/üretilmiş ve de güneş enerjisiyle çalışacak otonom bir teknedir. PiriBot ayrıca ülkemizin önde gelen yazılım firmalarından biri olan OBSS ‘nin mühendisleri tarafından geliştirilmekte, proje için gerekli tüm mali destek de yine OBSS tarafından sağlanmaktır.

piribot-tasarim-taslak-1

Botumuz hemen hemen tamamlandı sayılır :)

Halen teknenin yapımı ve navigasyon yazılımının geliştirilmesinin devam ettiği PiriBot’un temel özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Yaklaşık 1.12 metre uzunluk, 31 cm. genişlik.
 • Salmalı, tek parça ahşap gövde. (Salma uzunluğu 42.cm.)
 • Teknenin üst kısmında solar paneller, içinde de solar panellere uygun LiPo piller.
 • Android tabanlı bir telefon (Navigasyon ve otopilot yazılımını çalıştıracak.)
 • Arduino (Android telefonla diğer elektronik ekipmanlar (elektrik motoru, servo, sensörler, vs. gibi) arasındaki iletişim için)
 • Uydu tabanlı takip cihazı (internetin çekmediği yerlerde tekneyi takip için.)

Bu arada proje fikri, oto pilot yazılımının (Android ve Ardunio) geliştirilmesi, içindeki kullanılacak tüm elektrik ve elektronik ekipmanın seçimi, vs. hep OBSS mühendislerince yapılmaktadır. Fakat PiriBot’un ahşap gövdesi de taleplerimiz ve yönlendirmelerimiz doğrultusunda TersaneModel.com tarafından tasarlanmış ve imalatı da kendileri tarafından yapılmıştır. Bu vesileyle bu konuda emeği olan Kudret Altınkeser ve Bülent Çavuşoğlu’na da teşekkürlerimizi sunarız :) (Ayrıca Kudret Bey’le tanışmamıza vesile olan http://www.modelteknikleri.com moderatör ve yöneticilerine de ayrıca teşekkür ederiz.)

Güncelleme (21 Mart 2015) : Testler sırasında gördük ki bu tip projelerde kendinize ait atölyeniz ve teçhizatınız olmayınca projeyi ilerletmek kolay olmuyor. Bu yüzden PiriBot’un donanımsal olarak da geliştirilmesine “PiriBot Yeni Atölyesinde” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi kendimiz devam ediyoruz.

Görev

PiriBot bittiğinde de görevi Türkiye’den Afrika kıtasına gidip geri gelmek olacak. Her ne kadar Atlantik Okyanusunu geçmek kadar zor bir görev gibi gözükmese de, otonom olarak 1000 km.’den fazla bir mesafe kat edileceğinden yine de kolay bir görev olmayacak :)

Ayrıca hedefimiz de önümüzdeki yaz başında (Haziran 2015) PiriBot’u Akdeniz seferine çıkarmak.

piribot-akdeniz-gecis

Daha Fazla Bilgi

PiriBot’la ilgili merak ettiğiniz diğer tüm sorularınız için de S.S.S. (Sık Sorulan Sorular) sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak PiriBot’un geliştirme ve test aşamaları ile ilgili bilgileri sitemiznde ve Twitter hesabımızdan paylaşıyor olacağız.

3 Comments

 1. tekne yazılımına daha önce kamera ile görülen cismin algılanmasına ilişkin bir yazılım projesi vardı. Askeri projelerde, bu yazılım benzeri bir şey koymalısınız ki, bir jetski, sürat teknesi ve diğer türde bir şeyle karşılaştığında teknedeki karar destek sistemi ile tekne kendini koruyup parçalanmadan gidip geri gelmesi olasılığı artsın. Ha bi de gıcık biri alıp tüfeği ateş de etmesi ihtimal dışı değil…

  Güzel bir fikir üzerine güzel bir proje. Çok açılımları olabilir.
  Başarılar dilerim.

  Reply
  • Bizim teknemizin hızı çok düşük olacak bahsettiğiniz teknelere nazaran. Bu yüzden teknemizin her yerine sensör koymamız lazım. Fakat buna rağmen teknemize hızla bir başka tekne yaklaştığında hızımız düşük olacağı için kaçış manevrası yapmamız çok zor.

   Ayrıca teknemiz duruyor da olabilir pili bittiğinden. Dolayısıyla bu tip ekstra güç tüketecek fakat çok faydası olmayacak bir sistem kurmak yerine ilk botumuzda daha basit bir yapı kuralım dedik. Bir sonraki bot modelimiz için daha farklı düşüncelerimiz var :)

   Son olarak zaten biri görse direkt alır :)

   Fakat yine de öneriniz ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler.

   Reply
 2. otomatik çapa sistemi yapmanızı öneririm. çok dalgalar olucak dayanamıyacak akıntıyla sürüklenecek. sürekli pervane çalısıcak yerinde sayıcak akü biticek. bunun yerine otomatik çapa sistemi öneririm. çapa atar yerinde kalır güneşte şarj olur. yoksa akıntıda gider. bir karadenizli olarak önerim (: ben zodiac botta duramıyorum yerimde akıntıyla akıyorum aşağı o hiç duramaz (: geceleri akıntıyla sürüklenecektir (: şarj %10a düştüğü zaman otomatik çapa atan sitem olabilir. aklıma gelmiştide malüm bilgim zayıf (: kolay gelsin projenizi takipteyim (:

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">