PiriBot’un Akdeniz Yolculuğu Öncesi Son Durum

Takipçilerimiz hatırlayacaklardır geçtiğimiz mart ayında PiriBot’un Yeni Atölyesinde önemli değişikliklere uğradığını paylaşmıştık ve o zamandan bu yana da pek sesimiz çıkmamıştı. Sesimiz pek çıkmamasına rağmen biz çalışmalarımızı sürdürüyorduk ama teknemizin Akdeniz yolculuğuna çok az bir süre kalınca da son durumu sizlerle paylaşalım istedik :)

Hatırlarsanız bir önceki yazımızda PiriBot’un motor ve pervanelerini T100 thruster‘lar ile değiştireceğimizi paylaşmıştık. Değiştirmek istememizin ana sebebi de, tekne içindeki motorun uzun süreli çalışma sonucu çok ısınması idi. Çünkü thruster’lar motoru ile birlikte tamamen su altında olduğu için ısınma sorunu olmuyordu.

piribot-t100-havuzda-test

Biz de yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi PiriBot’un altına 2 adet T100 thruster takarak atölyemizdeki havuzumuzda testlerimizi yaptık. Gördüğünüz gibi artık teknelerimizi rahat rahat test edebildiğimiz 2.5 metre uzunluğunda seyyar bir havuzumuz var :) Seyyar bir havuz yaptırdık çünkü gerektiğinde güneş altında test edebilmek için dışarı çıkartabiliyoruz.

Tabii farkettiyseniz teknenin arkasındaki dümen sistemini de kaldırdık. Çünkü 2 adet kullandığımızdan tekneyi yönlendirmek için thruster’lardan birini kapatıp istediğimiz şekilde yönlendirebiliyoruz. Tabii bu durumda manevra kabiliyetini sorguluyor olabilirsiniz, dilerseniz aşağıdaki videodan kendiniz karar verin :)

Bu arada havuzumuzu sadece thruster’ları test etmek için kullanmıyoruz. Akdenizde karşılaşacağımız diğer bir muhtemel sorun olacak nem testleri için de kullanıyoruz. Şöyle ki aşağıdaki fotoğrafta yer aldığı gibi havuzumuzun üstünü büyük stretch film ile kapatıp, PiriBot’u uzun süre güneş altında bırakarak nem testleri de yaptık. (Merak edenler için PiriBot sıcaklık ve nem testlerinden de başarıyla geçti, tabii esas test Akdenizde olacak :))

piribot-havuzda-nem-testi

Havuzumuzdaki testleri tamamlayınca son bir kez daha denizde bir test yapalım dedik ve geçtiğimiz haziran ayında havaların iyi olduğu bir gün yine Fenerbahçe açıklarında test yaptık. Fakat bu test sırasında gördük ki tekne altındaki thruster’lar birer yosun mıknatısına dönüşmüş :)

Çünkü T100′ler su altında çok daha fazla alan kaplıyorlar ve pervanenin etrafında ki koruyucu kısım yosunların geçip gitmesine imkan vermiyor. Zaten benzer bir durumu T100′ün geliştiricileri de kendi otonom tekneleri olan SolarSurfer’ın Los Angeles-Hawaii yolculuğunda yaşamış ve bu blog yazısında paylaşmışlardı. Aşağıdaki fotoğrafta yosun dolanmış T100′lerin halini de görebilirsiniz. Bizde de benzer bir sahne oldu :(

T100-yosun-sorunu1

SolarSurfer testleri sırasında T100′lere dolanan yukarıdaki yosunlar bizim de başımıza bela oldu ama neyse ki çözüm bulduk.

Tabii bu bizi yıldırmadı, hemen teknemiz altına yosun girmeyecek ama su akışı sağlanacak şekilde bir kafes hazırladık. Denizde ve havuzda yaptığımız testlerden de olumlu sonuçlar aldık. Yani artık yosun girmiyor fakat tabii bu kafes hızımızı biraz düşürdü. Elbette hızın düşmesi teknenin tamamen durmasından iyidir :) Bu yüzden Akdeniz’de Marmara’da olduğu kadar yosun olmasa da bu kafesi kullanma kararı aldık yosundan başka şeylerin de pervanelere takılabileceğini düşünerek.

piribot-tekne-alti-kafes-prototip

Tekne altında koyacağımız kafes sisteminin testlerinden bir kare

Yosun sorununu da halletiğimiz için ve artık havalar da düzeldiği için PiriBot’u artık Akdeniz yolculuğuna çıkarabiliriz :) Niyetimiz de PiriBot’u 6 Temmuz 2015 pazartesi sabahı Antalya’dan yola çıkarmak, tabii o gün hava kötü olursa ya da başka bir aksilik yaşarsak 1-2 gün erteleme yapabiliriz.

Bu arada yarın (3 Temmuz 2015 Cuma) öğleden sonra atölyemizden Periscope yayını yapacağız @piribotproject twitter adresimiz üzerinden. Bu sayede proje hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz, biz de bu sorularınıza dilimiz döndüğünce cevap vermeye çalışacağız.  Bu arada benzer şekilde 6 Temmuz pazartesi sabahı da Antalya’dan PiriBot’u gönderirken de benzer bir yayın düşünüyoruz bir aksilik olmaz ise.

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">