T100 Thruster – Su Altı Motoru ve Pervanesi

PiriBot’a başladığımızda bulmakta zorlandığımız parçaların başında motor ve pervane ikilisi geldi. Çünkü bizimki gibi bir teknenin boyutuna ve ağırlığına uygun güç üreten verimli bir motor ve de bu motora uygun bir pervane bulmak gerçekten zor oldu. Bunun sebebi de piyasadaki motorlar ve pervaneler daha çok hobicilerin kullandığı daha küçük uzaktan kumandalı tekneler baz alınarak üretiliyor olması. Bizim teknemiz ise uzaktan kumandalı klasik hobi teknelerden çok daha büyük ve ağır.

Bu yüzden bizimki gibi proje yapanlar için motor ve pervane seçimi hep önemli oluyor. Hatta benzer sıkıntıyı da geçen sene Amerika’lı 3 girişimci, yine bizimki gibi SolarSurfer ismini verdikleri bir proje yapmaya başladığında yaşamış. Klasik bir sörf tahtasının üzerine yerleştirdikleri solar panelleri kullanarak Los Angeles’tan Hawaii’ye gidecek otonom bir deniz aracı yapmaya çalıştıklarında yaklaşık 4.000 km’lik bu yolculuğa kullanacakları klasik motor ve pervane sisteminin dayanamayacağını farketmişler.

solarsurfer-hawaii

Çünkü sörf tahtası kullandıklarından PiriBot’ta kullandığımız gibi motoru tekne içinde tutup pervaneyi bir şaft ile döndürme imkanları yok. Aşağıdaki resimde olduğu gibi SolarSurfer’ın tüm elektronik donanımı sörf tahtası üzerindeki su geçirmez kutular içerisinde ve bu kutulardan sadece kablolar çıkıyor.

solarsurfer

SolarSurfer

Bu yüzden tamamı su içinde yer alacak bir itiş sistemi (thruster = motor + pervane) kullanmak gerekiyor. Fakat bu sistemin de tuzlu suya, korozyona, basınca, vs. dayanıklı olması gerekiyor. Sonuçta okyanusta 4000 km yol alacak :) Bu yüzden ekip güvenili böyle bir itiş sistem bulamayınca kendileri yapmaya karar vermiş ve yaklaşık 1 senede aşağıdaki gibi çeşitli prototipler üzerinde çalışarak fikirlerini seri üretime hazır hale getirmişler.

t100-thruster-history

T100′ün zaman içerisindeki çeşitli prototipleri.

Kendi tasarımları olan bu itiş sistemine (motor + pervane) T100 adını vermişler ve seri üretime geçebilmek için de KickStarter‘dan bir destek kampanyası başlatmışlar. Biz fikri ve ürünü çok beğendiğimiz için destek olduk ve ülkemizden de destek olmak isteyenler çıkar diye paylaşalım istedik. Çünkü bu tip projelerde böyle bir ürüne gerçekten çok ihtiyaç var.

t100-thruster

T100 Thruster

T100′ün Temel Özellikleri

Aslında bu adreste ürün hakkında ingilizce daha çok bilgi ve detay var ama ben yine de önemli gördüğüm bazı bilgileri aşağıda derleyip paylaştım:

 • Verimi yüksek brushless (fırçasız) motor
 • Her türlü projede kullanıma uygun tasarım
 • Yüksek su altı basıncına dayanıklı. (İçinde hava veya yağ olmadığı için. Sistem komple su içinde.)
 • Sağlam ve UV ışınlarına dayanaklı plastik gövde
 • Korozyona dayanaklı
 • Yüksek tork (İleri: 2.36 kgf, Geri: 1.82 kgf)
 • Çalışma Voltajı: 12V
 • Maksimum Akım: 11.5A
 • Maksimum Güç: 130 W
 • Ağırlık: 295 gram
 • Uzunluk : 101 mm, Çap: 97mm
 • Uygun fiyatlı

Ayrıca T100′ü uzaktan kumanda sistemlerine, Arduino, Rasperry Pi, vs. gibi her türlü maker sistemlerine entegre etmek oldukça kolay. Zaten bu tip hobiistler ve maker’lar düşünülerek tasarlanmış.

t100-wiring-diagram

T100′ü geliştiren BlueRobotics de yazının başında bahsettiğim SolarSurfer ismindeki otonom solar sörf tahtası projesinde de T100 kullanıyor ve yakında yola çıkaracaklarmış.

solarsurfer-details

T100 kullanan SolarSurfer’ın Detayları

Keşke T100′ler seri üretime daha önce geçmiş olsaydı da biz de PiriBot’ta kullanabilseydik :) Artık bir sonraki PiriBot projesinde kullanacağız. Eğer sizin de kendi projelerinizde T100′e ihtiyacınız var ise, bu linki kullanarak seri üretime geçmeleri için gerekli desteği verebilirsiniz. Güzel bir proje olduğu için paylaşayım istedim, umarım gerekli desteği bulabilirler.

Kaynaklar:

https://www.kickstarter.com/projects/847478159/the-t100-a-game-changing-underwater-thruster

http://www.bluerobotics.com/thruster/

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">