Solar Panellerle İlk Test

Araya bayram tatilinin girmesi ve yaz olmasına rağmen İstanbul’da havaların kötü gitmesi nedeniyle uzun zamandır denizde PiriBot’la test yapamıyorduk. Biz de bu zamanı solar panellerimizin montajı, bakım ve otopilot yazılımını iyileştirme ile değerlendirdik. Dün (15 Ağustos 2014) de havanın güzel olmasını fırsat bilerek PiriBot’umuzu ilk defa solar panelleri ile test ettik :)

piribot-with-solar-panels

PiriBot’u Solar Panellerle ilk defa test ettik.

Solar panellerimizin en güzel yani bir önceki testte karşılaştığımız pillerin yüksek voltaj ve akımda kendini otomatik kapatması sorununun çözülmüş olmasıydı. Biz yine de piller düşük voltajda (19 V yerine 12V) çalıştırırak bu sorundan sakınmaya çalışacaktık ama solar panellerin bu sorunu kendiliğinden çözmesi içimiz gerçekten rahatlattı :)

İşte bu noktada solar panelleri ve pilleri aynı üreticiden (Voltaic Systems) seçmiş olmamız bizim için çok büyük bir avantaj oldu. Çünkü motorun ihtiyaç duyduğu güç gerektiğinde pilden değil direkt solar panelden de çekilebiliyor. Bu sayede pilden aşırı güç çekimi olmuyor.

voltaic-solar-kits

Voltaic Solar Kits

Bu arada bazı takipçilerimiz teknemizde neden birden çok parça parça panel kullandığımız merak ediyor olabilir. Bunun birinci sebebi teknemizin şekli, yani üst taraftaki yüzey alanının tek parça dikdörtgen bir paneli komple kullanmaya imkan vermemesi. Bu yüzden en geniş kısmında 17Watt’lık büyük bir panel. Diğer kalan boşluklara sığacak şekilde de 3.5 Watt’lık panellerden kullanmak durumunda kaldık. Tabii bu yüzey alanını en verimli şekilde kullanmamıza engel oldu ama bir yandan da yedekli bir panel sistemimiz olmuş oldu :)

Son olarak teknenin arka kısmında bir miktar boşta yüzey alanı bıraktık ki GPS kullanan cihazlarımız uyduları rahatça görebilsinler. Yoksa cihazımız yönünü bulamaz ve de uydu üzerinden konumunu bize bildiremez :)

Merak edenler için aslında teknemizin hemen hemen tüm işleri bitti. Fakat sonradan başına bir iş gelmemesi için sorun çıkarabilecek her noktayı test ediyoruz ve gerçekten ufak tefek de olsa ciddi sorun yaşatacak şeyler buluyoruz. Bu yüzden tüm bu potansiyel sorunları giderecek önlemleri alıp bir miktar daha test yapacağız ve bu ay sonu gibi PiriBot’u asıl hedefi olan Akdeniz yolculuğuna uğurlayacağız :)

—–

Eğer PiriBot’u ilk defa yukarıdaki yazıyla tanıdıysanız o zaman daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımıza da bir gözatmanızı öneririz :)

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">