Arduino ile Su Seviyesi Ölçme

Hatırlarsanız PiriBot’un Sık Sorulan Sorular (S.S.S.) sayfasında neden sadece Arduino kullanmadığımızı ve Arduino ile birlikte Android tabanlı bir telefon kullandığımızdan detaylı bahsetmiştik. Kısaca tekrar özetleme gerekirse, Android tabanlı telefonların çoğunda projede ihtiyaç duyduğumuz sensörlerin bir çoğunun (GPS, Pusula, Nem Ölçer, Sıcaklık Ölçer, Basınç Ölçer, vs.) bulunmasıydı.

Fakat bir çok sensörü olmasına rağmen su seviyesi ölçen Android telefon bulmak zor :) Bulsak da bot içinde istediğimiz gibi konumlandırmamız kolay değil. İşte bu yüzden Arduino‘ya ve ayrıca bir su sensörüne ihtiyaç duyuyoruz.

su-seviyesi-sensoru

Arduino uyumlu su seviyesi sensörü

Su seviyesini ölçmemiz de eğer botumuzun başına su alması sonucu birşey gelirse bunu bilebilmemiz için. Bu tip otonom bot projelerinde seyahatın tamamını sorunsuzcu bitirme oranı oldukça düşük :) Örneğin Atlantik Okyanusunu geçmeye çalışan tüm botların başına mutlaka bir iş geldi :) Fakat önemli olan botun başına ne geldiğini bilmek ki, bir sonraki projede bunun önlemi alınabilsin.

Biz de eğer botumuz su almaya başlayacak olursa, bot tamamen batmadan ya da içindeki elektronik aletler devre dışı kalmadan bunu mutlaka bilelim istiyoruz. Bu durumu da uydu takip sistemimiz üzerinden raporlamayı düşünüyoruz. (Uydu üzerinden veri trasferi konusunda da ayrıca bir yazı paylaşacağız)

Ayrıca test teknemizle yaptığımız testler sırasında gördük ki iyi yalıtım yapılmadığı zaman tekne içine ciddi miktarlarda su girebiliyor. Testler sırasında da su seviyesi sensörünü kullanarak cihazlarımızı zarar görmekten kurtarıyor olacağız.

piribot-arduino-su-seviyesi-sensoru

Arduino ile su seviyesi ölçmek de oldukça kolay. Bunun için Türkiye’de yaklaşık 15TL’ye satılan su sensörlerinden bir tane alıp, ardından Arduino’ya herhangi bir analog pinden entegre edip, sonra da bu pinin değerini okumak yeterli oluyor. Örneğin eğer bu değer 0 ise ortam tamamen kuru demek oluyor, eğer 630 ila 660 arasında bir değer varsa da su yüksekliği 1-2 cm arasında anlamına geliyor. Ayrıca suyun saf veya tuzlu olması %10-15 arası farklı sonuçlar elde edilmesine neden olabiliyor. Bu yüzden de önce sensörün kullanılacağı suda referans ölçümleri yapmak gerekiyor. (Su seviyesini farklı seviyelerde ölçüp Arduino ile okunan değerleri karşılaştırarak)

Yukarıdaki fotoğrafta stajyerimiz Bertan‘ın ana koda entere etmeden önce test için hazırladığı bir düzenek mevcut. Sensörün içinde bulunduğu su bardağının o anki su seviyesi LCD ekranında gösteriliyor. Su seviyesi sensörü için de 3 adet bağlantı (5V, Ground, Signal Input) yeterli oluyor. Yukarıdaki düzenekte LCD panel de kullandığımızdan kabloların çokluğu sizi yanıltmasın :) Yoksa su sensörünü Arduino’ya entegre etmek ve aşağıdaki gibi programlamak oldukça kolay.

4 Comments

 1. Merhabalar Ben bu projenin benzerini 8051 tabanında yapmayı planlıyorum.Fakat önceden pratik olması adına arduinoya inlecemek istiyorum. Projenin kodlarını gönderme şansınız varmı ?

  Reply
  • İstanbul’da iseniz yardımcı olmaya çalışalım.

   Reply
 2. Devrenin bağlantı şemasını paylaşırmısınız?

  Reply
 3. Merhabalar. Projenin bağlantı şemasını paylaşamanız mümkünmü aceba.Teşekkürler.

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">