Macera Başlıyor

Yıllar önce helyum balonla uzaya (yakınına diyelim :) ) akıllı telefon gönderme ve yolculuğu kayda alma projelerini görünce, “Biz de bir tane Türkiye’den gönderelim” diye aklımdan geçmiş ama işten güçten fırsat bulamadığım için yine bir heves olarak aklımın bir köşesinde kalmıştı. Daha sonra bu sefer Atlantik Okyanusunu otonom ve insansız olarak geçmeye çalışacak Scout isimli teknenin haberini yabancı bloglarda görünce, böyle ilginç bir projenin de benzerini yapmak istemiştim. Fakat yine işler güçler ve maliyeti nedeniyle bu da heves olarak kenarda kalmışdı :)

Aradan 1-2 yıl geçtikten sonra yani 2014 başlarında, artık işleri bahane etmeden yazılım dışında ilginç bir şeyler yapmaya karar verdim. Etrafımda bir çok yazılımcı olduğu için de yazılım ve donanımı birlikte kullanabileceğimiz birşeyler yapmak düşüncesi iyice aklıma yatmaya başladı. Hemen ardından da (3 ay önce) şirketimizde bir robot klübü kurduk. Sonra da uçuk kaçık proje fikirleri üzerinde çalışmaya başladık :)

piribot-banner-dd-500

İşte PiriBot da bu projelerden ilki oldu. Yani Akdenizi kendi başına geçecek insansız bir deniz aracı yapmaya karar verdik. Yurt dışında uzun süredir Atlantik Okyanusunu geçmeye çalışan botlar yapıldığından ve hatta bunların yarışmaları bile olduğundan açıkçası projemiz pek uçuk kaçık olduğunu düşünmüyoruz :)

PiriBot’un yapım aşamasından bir kare :)

PiriBot Nedir? başlıklı sayfamızda detaylı açıklama mevcut ama kısaca özetlememiz gerekirse PiriBot, Android tabanlı bir telefon ve Arduino tarafından yönetilen ve enerjisini solar panellerinden alan elektrikli bir bot. Amacı da Türkiye’den kalkıp Afrika kıtasına gidip geri gelmek :)

piribot-solar-paneller

PiriBot’da kullanacağımız solar paneller.

Projemiz halen geliştirme aşamasında ve hedefimiz Ağustos 2014 sonunda tamamlayıp yola çıkarmak. Fakat her aşamasını buradan ve Twitter hesabımızdan paylaşacağız. Çünkü açıkçası 3 ayda yani projeyle uğraşmaya başladığımızdan bu yana çok fazla şey öğrendiğimizi ve tecrübe ettiğimizi gördük. Niyetimiz de bu tecrübelerimizi buradan paylaşmak :)

Haydi hayırlısı :)

Not: Bu arada projeyle ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımıza da gözatabilirsiniz:

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">